تدریس خصوصی ریاضی ابتدایی و متوسطه اول
 
نویسندگان
لینک های مفید

رسول خدا(ص): «افضل الصدقه ان یعلم المرء علما ثم یعلمه اخاه‏». (1) بهترین صدقه آموختن دانش و تعلیم آن به برادر دینى است.

رسول خدا(ص): «افضل الصدقه ان یعلم المرء علما ثم یعلمه اخاه‏». (1) بهترین صدقه آموختن دانش و تعلیم آن به برادر دینى است.

رسول خدا(ص): «یجى الرجل یوم القیامه و له من الحسنات كالسحاب الركام اوالجبال الرواسى فیقول: یا رب انى لى هذا و لم‏اعملها؟ فیقول هذا علمك الذى‏علمته الناس یعمل به من بعدك‏». (2) روز قیامت مردى مى‏آید با حسناتى فراوان هم چون ابر متراكم و یا هم چون كوه‏سر بر افراشته، مى‏گوید: پروردگارا این حسنات را من انجام نداده‏ام! خطاب مى‏رسداین، آن دانشى بود كه به دیگران آموختى، پس از تو به آن عمل مى‏كنند(در نتیجه این حسنات به تو مى‏رسد).

رسول خدا(ص):«من لم یصبر على ذل التعلم ساعه بقى فى ذل الجهل ابدا». (3) آن كس كه تحمل یك ساعت صبر كردن براى آموختن دانش را نداشته باشد براى همیشه‏در ذلت نادانى خواهد ماند.

رسول خدا(ص): «من كتم علما نافعا عنده الجمه الله یوم القیامه بلجام‏من نار». (4) آن كس كه دانشى را (كه مورد نیاز جامعه است) داشته باشد و كتمان كند،روز قیامت لجامى از آتش بر دهانش زده خواهد شد.

امام على (ع):«تعلموا العلم فان تعلمه حسنه، و مدارسته تسبیح، والبحث عنه‏جهاد و تعلیمه لمن لایعلمه صدقه‏». (5) دانش را بیاموزید، آموختن آن حسنه، ادامه دادن آن ذكر خدا، بحث و گفت و گوپیرامون آن جهاد و آموختن آن به آن كس كه نمى‏داند، صدقه است.

امام على (ع):«تعلم علم من یعلم، و علم علمك من یجهل‏». (6) دانش را از آن كس كه دارد بیاموز، و به آن كس كه نمى‏داند یاد بده.

امام على (ع):«العالم الذى لایمل من تعلم العلم‏». (7) دانشمند كسى است كه از آموختن دانش ملول و خسته نشود.

امام على (ع):«العالم من لایشبع من العلم و لایتشبع به‏». (8) دانشمند كسى است كه از آموختن علم سیر نمى‏شود و وانمود سیرى هم نمى‏كند.

امام على (ع):«العالم والمتعلم شریكان فى الاجر و لا خیر فیما بین ذلك‏». (9) یاد دهنده و یاد گیرنده در ثواب همانند و خیرى كه در بین این دو باشد نیست(یعنى كسى كه نه عالم باشد نه متعلم مرده‏اى است‏بین زندگان)

امام مجتبى (ع):(علم الناس علمك، و تعلم علم غیرك، فتكون قد اتقنت علمك، و علمت ما لم‏تعلم). (10) دانش خود را به مردم بیاموز و از دانش دیگران بهره‏بگیر، هم پایه علمیت محكم‏شده و هم آن چه را نمى‏دانى فرا خواهى گرفت.

امام سجاد (ع):«لو یعلم الناس ما فى طلب العلم لطلبوه ولو بسفك المهج و خوض اللجج‏». (11) اگر مردم بدانند در طلب علم چه فایده‏اى است آن را مى‏طلبند اگرچه با ریختن‏خون دل و فرو رفتن در گرداب‏ها باشد.

امام صادق (ع): «ان لكل شى‏ء زكاه و زكاه العلم ان یعلمه اهله‏». (12) براى هر چیزى زكاتى است كه باید پرداخت و زكات دانش آموختن آن به‏اهلش مى‏باشد.

امام صادق (ع): «من تعلم العلم و عمل به و علم لله دعى فى ملكوت السموات‏عظیما فقیل: تعلم لله و عمل لله و علم لله‏». (13) آن كس كه براى خدا دانش فراگیرد و به آن عمل كند و به دیگران بیاموزد، در مقام‏هاى بلند آسمان‏ها عظیمش‏خوانند و گویند: آموخت‏براى خدا و عمل كرد براى خدا و تعلیم داد براى خدا.


پى‏نوشت‏ها:

1) بحارالانوار، ج‏2، ص‏25.

2) همان، ص‏18.

3) همان، ج‏77، ص‏164.

4) كنزالعمال، ح‏29142. غرر الحكم، ج‏1، ص‏357.

5) بحارالانوار، ج‏1، ص‏171.6 )

7) همان، ص‏47.

8) همان، ص‏69.

9) همان، ص‏81.

10) بحارالانوار، ج‏78، ص‏111.

11) اصول كافى، ج‏1، ص‏43.

12) بحارالانوار، ج‏78، ص‏247.

13) اصول كافى، ج‏1، ص‏35. 
طبقه بندی: احادیث ائمه اطهار، 
[ پنجشنبه 17 تیر 1395 ] [ 08:26 ب.ظ ] [ سید رضا فاطمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :