تدریس خصوصی ریاضی ابتدایی و متوسطه اول
 
نویسندگان
لینک های مفید
((و اتقوا فتنه لا تصیبن الذین ظلموا منكم خاصه و اعلموا ان الله شدید العقاب))(سوره انفال - آیه 25)
پروا كنید از فتنه اى كه چون درگیرد, تنها به ستمكارانتان نمى رسد (بلكه به خاطر سكوت, دامنگیر همگان مى شود) و بدانید كه خداوند سخت كیفر است

((و اتقوا فتنه لا تصیبن الذین ظلموا منكم خاصه و اعلموا ان الله شدید العقاب))(سوره انفال - آیه 25)
پروا كنید از فتنه اى كه چون درگیرد, تنها به ستمكارانتان نمى رسد (بلكه به خاطر سكوت, دامنگیر همگان مى شود) و بدانید كه خداوند سخت كیفر است.


لا تصیبن: چنانچه در مجمع البیان آمده است, امیرالمومنین و امام باقر علیهما السلام و برخى از اصحاب, این كلمه را ((لتصیبن)) خوانده اند كه در اینجا دو علامت تاكید آمده و نفى برطرف شده است ولى مشهور همان رسم الخط قرآنى حاضر است و بیشتر مورد پذیرش مى باشد.
به هر حال این آیه, مومنان را از فتنه اى هشدار مى دهد كه اگر درگرفت و شعله ور شد, مخصوص ستمكاران و یا مشركان نخواهد بود, زیرا آثار سوء آن بى گمان, گریبانگیر همه مى شود.
از این آیه همچنین معلوم مى شود, در صورت شعله ور شدن فتنه اى در جامعه, بر تمام مومنان واجب است در صدد رفع و دفع آن برآیند و با اجراى حكم واجب الاتباع امر به معروف و نهى از منكر, آن را خاموش كنند و از رسیدن شعله هایش به سایر مناطق جلوگیرى به عمل آورند. وخداوند در این مورد هشدار داده است كه اگر مومنین در امر اختلافات موجود در جامعه, سهل انگارى كنند, وحدت جامعه از بین مى رود و چند دستگى ایجاد مى شود و در آن صورت هر دسته و گروهى كه چیره شود, زمام امور ملت را به دست مى گیرد و معلوم نیست آن دسته بر حق باشد زیرا مبناى حكومت كردن, پیروى و طرفدارى از حزب و گروهى خاص است جز دیگر احزاب و دسته ها. و اصلا وقتى مبناى حكومت كردن بر اساس فرقه اى و دسته اى باشد, حق به حق دار نمى رسد و تنها یك قشر از امكانات جمعى بهره ور مى شوند و سایر مردم بویژه مستضعفان و كسانى كه به گروهى وابسته نیستند در بدترین وضعى به سر خواهند برد. و اگر چنین فتنه اى برپا شد, آثار بد و شوم آن نه تنها حكمرانان و مسئولان را در بر خواهد گرفت, كه همه مردم - خواه نا خواه - از آن رنج خواهند برد و همگان دچار بلاهاى ناگوار و تلخكامى ها خواهند گشت. در آن صورت است كه همه در پیشگاه حق تعالى مسئول خواهند بود و بى گمان عقاب و عذاب الهى, شدید و غیر قابل تحمل است.
فتنه: مقصود از فتنه این است كه برخى از امت با برخى دیگر اختلاف كنند در مساله اى كه همگان از حقیقت آن - كم و بیش - اطلاع دارند ولى دسته اى آن را نپذیرفته و تمرد مى كنند. و با معرفت به حق بودن آن, تنها به خاطر مسائل گروهى و دسته اى با آن مخالفت مى كنند كه در آن صورت, آثار سوء چنان اختلافهائى, دامن همگان را فرا مى گیرد و تمام امت در آتش آن فتنه ناخواسته مى سوزند . تازه به این هم اكتفا نمى شود كه خداوند قطعا دانشمندان و قدرتمداران و آگاهان را به خاطر ایجاد فتنه یا سكوت بر آن و یا كمك به شعله ور شدنش, سخت عقاب مى كند و باید همه بدانند كه اگر فتنه اى در جامعه پیدا شد, تمام اقشار ملت بویژه اولیاى امور مسئولیت قطعى دارند كه آن را فروخوابانند نه بیشتر آتش فتنه را برفروزند.
آرى! این آیه استمراریت فرمانها و سنتهاى خدا را مى رساند, گوئى قرآن كریم همین امروز بر سر ما فریاد مى زند كه: دست نگه دارید!! تفرقه بس است!! اینقدر یكدیگر را به خاطر آرمانهاى غلط جناحى نكوبید!! اینقدر با علم به مسائل, در پى مخالفت و اعتراض بى جا نباشید!! اینقدر چوب لاى چرخ مسئولان نگذارید!! جو موجود را بیش از این متشنج نكنید!! دشمنان را شاد نسازید!! و اینقدر مردم مظلوم را فداى اهداف حزبى و دسته اى خود نكنید!! چه شده است شما را؟!چرا در پى كوبیدن افرادى هستید كه مى خواهند خدمت كنند؟!
این سخن خطاب به گروه خاصى نیست بلكه خطاب به تمام افرادى است كه به عنوان این جناح و آن جناح و این خط و آن خط در راس امور قرار دارند و هیچ استثنائى در آن نیست.
آیه خطاب به تمام افرادى است كه به نحوى ایجاد بلوا و آشوب مى كنند و نمى گذارند كشور در آرامش بسر ببرد و اگر بدبینانه تر بخواهیم به اوضاع روز بنگریم, باید بگوئیم متاسفانه این فتنه انگیزشان - كه عددشان هم كم نیست - غیر مستقیم به جهانخواران و مستكبران كه دشمنان دیرینه اسلام و ایران هستند, كمك مى كنند, خط مى دهند و آنها را امیدوار مى سازند و از سوئى دیگر, به ملت ستمى روا مى دارند كه دامنگیر خودشان نیز خواهد شد.
چرا از اوضاع آشفته جهان عبرت نمى گیرید و چرا با دست خود, انقلاب بزرگتان را به روز سیاه مى نشانید؟! اگر خداى نخواسته ورق برگردد و در اثر اختلاف هاى خطى و جناحى, به انقلاب عظیم اسلامى آسیبى رسد, تمام شما در دنیا خوار و ذلیل مى شوید و تر و خشك با هم خواهد سوخت و در آخرت نیز از عقاب الهى هرگز در امان نخواهید بود.
بنابراین خداوند در این آیه شریفه تمام امت اسلامى را در تمام زمان ها و مكان ها هشدار مى دهد كه نه تنها وظایف خود را به خوبى انجام دهند,بلكه دیگران را باید به وظایف خود وادارند و از هر گونه اختلاف و پراكندگى در امور اجتماعى سخت بپرهیزند زیرا این تفرقه ها و اختلاف ها موجب شكست و سقوط خواهد شد و دود آن به چشم تمام ملت خواهد رفت ((واطیعوا الله ورسوله ولا تنازعوا فتفشلوا وتذهب ریحكم واصبروا ان الله مع الصابرین)).
در حدیثى از رسول اكرم صلى الله علیه و آله نقل شده كه فرمود: ((ان الله عز وجل لا یعذب العامه بعمل الخاصه حتى یرد المنكر بین ظهرانیهم و هم قادرون على ان ینكروه, فاذا فعلوا ذلك عذب الله الخاصه و العامه)) - خداوند هرگز عامه مردم را به خاطر عمل گروهى خاص كیفر نمى كند مگر آنكه منكرات در میان آنان آشكار شود و قدرت داشته باشند آن را انكار كنند ولى در عین حال چشم بر هم نهاده و سكوت مى كنند, در آن حال است كه خداوند هم آن گروه را مجازات خواهد كرد و هم عامه مردم را كیفر خواهد داد. و معلوم مى شود كه این سنت الهى منحصر به كیفر اخروى نیست بلكه در همین دنیا هم آثار شومش گریبانگیر افراد خواهد شد.
به خدا پناه مى بریم از این وضعیتى كه پیش آمده و فتنه اى كه متاسفانه رو به رشد است و خاصه و عامه نه تنها ساكت مانده اند بلكه هر گروهى به هواى خود قسمتى از آن فتنه را برافروخته تر مى سازد, گوئى همه در پى آنند كه آتش فتنه را شعله ور تر كنند به خیال آنكه اگر این آتش, برافروخته شد فقط آن جناح دیگر مى سوزد, غافل از آنكه خشك و تر خواهد سوخت.
خدایا به تو پناه مى بریم و از تو عاجزانه استمداد مى كنیم مسئولان امر را هدایت فرمائى و این ملت مظلوم را از این آتش خانمانسوز برهانى.
آمین رب العالمین.
طبقه بندی: مذهبی، 
[ پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 ] [ 04:19 ب.ظ ] [ سید رضا فاطمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :