تدریس خصوصی ریاضی ابتدایی و متوسطه اول
 
نویسندگان
لینک های مفید

((و من احسن قولا ممن دعا الى الله و عمل صالحا و قال اننى من المسلمین))

(سوره فصلت - آیه 223)

و چه كسى خوش گفتارتر است از او كه مردم را به سوى خدا فراخواند و كار شایسته انجام داد و گفت من از مسلمانانم.

((و من احسن قولا ممن دعا الى الله و عمل صالحا و قال اننى من المسلمین))

(سوره فصلت - آیه 223)

و چه كسى خوش گفتارتر است از او كه مردم را به سوى خدا فراخواند و كار شایسته انجام داد و گفت من از مسلمانانم.

هرچند بسیارى از مفسرین نقل كرده اند كه این آیه در باره رسول اكرم صلى الله علیه و آله یا در باره امیر المومنین علیه السلام نازل شده ولى چون عمومیت دارد و شامل تمام اولیا و اصفیا و ائمه هدى مى باشد, لذا هر انسانى را شامل خواهد شد كه از این شروط ذكر شده در آیه برخوردار باشد.
از این روى اختصاص به رسول خدا و امامان معصوم علیهم السلام ندارد بلكه همه كسانى را شامل مى شود كه مردم را به سوى خدا دعوت مى كنند و عمل صالح دارند و قلبا تسلیم اوامر خدا مى باشند.
از این آیه شریفه معلوم مى شود بالاترین خدمت و ارزنده ترین عمل از نظر قرآن كریم, دعوت كردن مردم به سوى خدا است ولى با قیدى كه در آیه ذكر شده, معلوم مى شود هر قولى قول حسن یا احسن القول نیست و لازمه قول حسن و سخن نیكو این است كه انسان دعوت كننده خود نیز عامل باشد و پیش از هر كس خود به سخنش عمل كند.پس كسى كه به یك قسمت از آیه عمل مى كند و قسمت دوم كه شرط قول احسن است را انجام نمى دهد سخنش پشیزى ارزش ندارد.
شرط دیگرى كه در این آیه ذكر شده اقرار قلبى و تسلیم در برابر اوامر خداوند است. معناى اسلام, تسلیم است و مسلمان كسى است كه تسلیم اوامر حق باشد و عقیده قلبى او با احكام شریعت منطبق باشد .
اگر سخن از شریعت مقدس به میان مىآورد و اگر مردم را به سوى آن فرا مى خواند, خود نیز پذیرش كامل داشته و تسلیم امر باشد.
و قال اننى من المسلمین : یعنى اعتقاد قلبى و جازم به اسلام و تعلیمات اسلامى. از واژه ((قال)) چنین بر مىآید كه معناى باور داشتن و معتقد بودن است.
بنابر این ((احسن القول)) عبارت است از بهترین و ارزنده ترین سخن كه همانا هیچ سخنى ارزشمندتر و مفیدتر از توحید و یكتاپرستى نیست. زیرا اگر انسان واقعا موحد باشد و جز خدا چیزى یا كسى را نپرستد و اطاعت نكند, بى گمان خداوند نیز او را به سوى حق و حقیقت راهنمائى مى كند كه پرستش چیزى جز اطاعت نیست. او كه شیطان را اطاعت مى كند یا نفس اماره را پیروى مى نماید او از خدا دور است و خدا را نمى پرستد هرچند در زبان سخن از اطاعت و پرستش خداوند به میان آورد.
عمل صالحا : این استثنا لازم است بیشتر مورد تاكید قرار گیرد. خداوند مبلغان دین و ناصحان مردم و دعوت كنندگان به سوى توحید را استثنا كرده است كه باید خودشان نیز داراى اعمال صالحه و كارهاى شایسته باشند زیرا كسى كه مردم را به سوى حق و آئین الهى دعوت مى كند و مبلغ دین است اگر خودش به سخنانش عمل نكند هرگز كلامش در مردم نافذ نخواهد بود و تاثیر مثبت نخواهد گذاشت.
سخنى در قلب شنونده موثر است كه از قلب تراوش كرده باشد و صاحب سخن با عقیده كامل آن سخن را پذیرفته باشد و به آن نیز عمل كند.یعنى باید گفتار با كردار مطابقت داشته باشد تا در افراد تاثیر گذارد.
چه بسا مبلغانى كه روز و شب سخنرانى مى كنند, خطبه مى خوانند, مقاله مى نویسند, كتاب تالیف مى كنند و امر به معروف و نهى از منكر مى نمایند ولى هیچ تاثیرى در دیگران ندارند زیرا از نظر مردم شناخته شده اند و گفتارشان با كردارشان عملا سازش ندارد و این امر براى همگان مشخص و روشن شده است.
اینچنین افرادى حنایشان رنگى ندارد و خود را گول مى زنند. در حدیث آمده است: ((رب تال للقرآن و القرآن یلعنه)) چه بسا تلاوت كنندگان قرآن كه قرآن آنها را لعن و نفرین مى كند.
عزیزان مبلغ و روحانى ! این نكته بسیار مهم و سرنوشت ساز و حساس را در قلب خود پیوسته بسپرید كه تا خود به آنچه مى گوئید عمل نكنید توقع تاثیر در جامعه نباید داشته باشید.
اگر سخن امام خمینى قدس سره فورا به قلب مى رسید و در قلب مومنین نفوذ مى كرد به خاطر این بود كه به تجربه براى همگان ثابت شده بود كه امام سخنانش با اعمالش مطابقت دارد.
اگر امام مردم را به سوى خدا فرا مى خواند, خود پیش از همه و بیش از همه با خدا ارتباط نزدیك و تنگاتنگ داشت و اگر امام در گوشه نجف یا پاریس شعارى مى داد, سى میلیون نفر (جمعیت آن زمان ایران اسلامى) با مشتهاى گره كرده در سراسر شهرها و روستاهاى كشور, همان شعار و همان سخن امام را با فریاد تكرار مى كردند و همین امر باعث شد كه انقلاب اسلامى با شتاب و سرعت پیش برود و شاه و دار و دسته اش را با آن همه قدرت و توان تسلیحاتى و پشتیبانى سرنگون سازد و پایه هاى شاهنشاهى را در كشور امام زمان سلام الله علیه منهدم سازد.
بنابر این یكى از كسانى كه به حق شامل این آیه شریفه است شخص حضرت امام خمینى قدس سره است و تا جهان برپا است و شب و روز در حال حركت است خط و رسم و پیام جاودانه او برپا و استوار است و انسان ساز.
فرا رسیدن دهه فجر را به تمام مسلمانان بویژه هموطنان عزیز تبریك و تهنیت مى گوئیم و امیدواریم همچنان قاطع, مدافع امام و انقلاب خونین اسلامى باشیم
طبقه بندی: مذهبی، 
[ پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 ] [ 04:17 ب.ظ ] [ سید رضا فاطمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :