تدریس خصوصی ریاضی ابتدایی و متوسطه اول
 
نویسندگان
لینک های مفید
مدیر طرح ملی حفاظت از تالاب های ایران گفت: 75 درصد از تالاب های کشور به دلیل تداوم پدیده خشکسالی و از دست رفتن کارکردهای زیست محیطی در معرض خطر هستند.
مدیر طرح ملی حفاظت از تالاب های ایران گفت: 75 درصد از تالاب های کشور به دلیل تداوم پدیده خشکسالی و از دست رفتن کارکردهای زیست محیطی در معرض خطر هستند.
محسن سلیمانی روزبهانی امروز در چهارمین نشست تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب میقان اراک افزود: اگرچه بارش های بهار امسال به صورت تقریبی، سرعت تخریب و عوارض زیست محیطی تالاب ها را کندتر کرده اما این مهم به معنای حل چالش های این بخش نیست.

وی اظهار کرد: اکوسیستم تالابی ارتباط تنگاتنگ با شرایط اقلیمی و محیطی دارد و ممکن است در دوره ای خشک یا در شرایط ایده آل باشد، بنابراین کاربرد الفاظ از بین رفتن، نابودی و خشکی برای تالاب ها، علمی نیست.

مدیر طرح ملی حفاظت تالاب های ایران گفت: پایه و اساس کار در مدیریت تالاب ها علاوه بر حفظ تنوع زیستی و اکوسیستمی، موضوع ارزش ها و کارکردهای تالاب است.

سلیمانی روزبهانی افزود: مدیریت تالاب ها در جهان تک بعدی و تنها از منظر تنوع زیستی نیست بلکه پیامدها و کارویژه های تالابی نظیر پاکسازی هوا، تعدیل خرد اقلیم، جذب آلاینده ها، کنترل سیلاب، تامین آب و غذا پررنگ و برجسته می شود.

وی بیان کرد: مقوله سهم حقابه در مدیریت و حیات تالابی بسیار مهم است و نباید با افزایش مصرف حوزه آبریز سهم حقابه تالابی کم شود چرا که نتیجه آن تخریب محیط زیست است.

مدیر ملی طرح حفاظت تالاب های ایران خاطرنشان کرد:ناهماهنگی بین بخشی دستگاه های اجرائی که هرکدام خود را متولی و ذینفع تالاب می دانند، بزرگترین خطر در کمین تالاب هاست.

سلیمانی روزبهانی افزود: مادامی که سازمان حفاظت محیط زیست نتواندجوامع محلیو دستگاه های اجرائی ذینفع تالابی را هماهنگ کند هرگز نمی تواند به تنهایی در جلوگیری از تخریب تالاب ها اثرگذار باشد.

مدیر طرح ملی حفاظت تالاب های ایران گفت: گام نخست برای حفظ تالاب ها ایجاد حرکت هدفمند و آگاهانه اجتماعی است و تا زمانی که بهره برداران تالابی خود را در قبال تالاب مسئول ندانند و عوارض تخریب تالاب بر معیشت و امورشان را ندانند ، مشکل پابرجاست.

وی افزود: ارزش تالاب به عنوان سرمایه طبیعی برای آحاد مردم و بهره برداران به خوبی تشریح نشده و در چنین شرایطی محیط زیست قربانی توسعه شده و با اهداف اقدصادی همواره تهدید در کمین است.

وی اظهار کرد: باید با همه توان مردم را نسبت به زنده نگهداشتن تالاب ها آگاه کرد و در یک فرایند مشارکتی، برنامه جامع مدیریت را در دستور کار قرار داد.

مدیرطرح ملی حفاظت تالابه های ایران توضیح داد: در این کارگاه آموزشی برنامه مدیریت جامع تالاب نهایی شده و به تصویب شورای برنامه ریزی استان به عنوان سند بالادستی برای هرگونه اقدام توسعه ای در حوزه تالاب به رسمیت شناخته می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در این کارگاه گفت: نگاه قومی، شخصی و گروهی در تالاب میقان اراک باید کنار گذاشته شود و تفکر فرامنطقه ای و زیست محیطی برای این اکوسیستم حاکم شود.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود: برنامه توسعه اقتصادی و گردشگری برای تالاب میقان نباید دیکته شده باشد بلکه حساسیت های حفظ الکوسیستم و تنوع زیستی برای هر اقدام در این منطقه نیاز است تا معیشت پایدار و مبتنی بر خرد جمعی شکل بگیرد.

وی اظهار کرد: برداشت مواد معدنی از تالاب میقان با طیفی از تخریب و عوارض زیست محیطی همراه است و نباید سرمایه تالابی در اراک که مستقیم با کیفیت هوا و معیشت ساکنان بومی گره خورده فدای فعالیت اقتصادی شود.

وی گفت: رویکرد سازمان حفاظت محیط زیست، توسعه صنعت گردشگری تالاب میقان البته با بررسی تمامی جوانب آن است و در مجموع با توسعه فعالیت معدن در این تالاب مخالف است.

در این کارگاه یک روزه 40 نفر از کارشناسان دستگاه ها و حوزه های مرتبط با تالاب میقان اراک با هدف تدوین برنامه مدیریت جامع شرکت داشتند.طبقه بندی: متفرقه، 
[ پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 ] [ 04:12 ب.ظ ] [ سید رضا فاطمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :