تدریس خصوصی ریاضی ابتدایی و متوسطه اول
 
نویسندگان
لینک های مفید

انا انزلناه فى لیله مباركه انا كنا منذرین (دخان - آیه 3)

ما آن را در شبى پر بركت نازل كردیم و ما همواره انذاركننده بوده ایم.

انا انزلناه فى لیله مباركه انا كنا منذرین (دخان - آیه 3)

ما آن را در شبى پر بركت نازل كردیم و ما همواره انذاركننده بوده ایم.
شب قدر شب نزول قرآن كریم است كه خداوند این شب استثنائى را بسیار مبارك گردانیده و در این شب از هر سال, مقدرات جهان رقم زده مى شود.
در این آیه مباركه خداوند هدف نزول قرآن را در یك كلمه ((منذرین)) بیان فرموده است.
انذار: یعنى ترساندن و بیم دادن, كه خداوند ماموریت به رسولان و پیامبرانش مى دهد تا با بیان احكام الهى و با خواندن كتاب بر مردم, آنان را از عذاب خدا بترسانند و ظالمان و ستمگران را از كیفر گناهانشان بر حذر دارند.
قرآن كریم از سوى خداوند دو نوع نزول داشته است:

1
ـ نزول دفعى
2
ـ نزول تدریجى.
نزول دفعى: از قرائن معلوم مى شود قرآن كریم یك بار در یك شب مبارك بر قلب رسول خدا نازل شده است.
نزول تدریجى: در طول مدت 23 سال قرآن كریم به تدریج و به مناسبت بر رسول خدا توسط جبرئیل امین نازل شده است.
عجیب است كه برخى از مفسرین قائل شده اند بر اینكه قرآن در شب نیمه شعبان نازل شده و استناد به روایتى نیز مى كنند با اینكه در قرآن تاكید شده است كه ماه رمضان ماه نزول قرآن است ((شهر رمضان الذى انزل فیه القرآن)) و با این تصریح جاى تاویل نیست كه به زور بخواهند ثابت كنند كه قرآن در شب نیمه شعبان نازل شده است. البته شب نیمه شعبان بسیار با عظمت و پر بركت است ولى شب نزول قرآن نمى باشد.
پس مسلم و قطعى است كه قرآن در ماه رمضان و در شب قدر نازل شده. تنها بحثى كه در اینجا هست تعیین شب قدر در میان شبهاى ماه رمضان مى باشد ; شبى كه خداوند آن را از هزار ماه برتر دانسته است ((لیله القدر خیر من الف شهر)).
از روایات مختلف بر مىآید كه احتمالا شب قدر یكى از ده شب آخر ماه باشد و تاكید بر شب 19 و شب 21 و شب 23 شده است و بازهم در روایتى امام مى فرماید, ((ما ایسر لیلتین)) كه مقصود از دوشب, 21 و 23 است و باز در برخى روایات تاكید بر شب 23 شده است.
اجمالا چناچه مرسوم است كه این سه شب ماه مبارك احیا گرفته مى شود, بد نیست در این ده شب از ماه, شیعیان توجه به خصوصى به عبادت و نماز و قرآن كنند خصوصا شبهاى وتر زیرا گذشته از اینكه احتمال دارد شب قدر در یكى از این شبهاى مبارك باشد, در خصوص این دهه اخیر تاكید زیادى از امامان علیهم السلام داریم, كه آنها را با قرإت قرآن و نماز و مناجات احیا كنید. به هر حال نباید لحظه اى در این ماه پربركت از ذكر خدا غافل شد و باید این فرصت بزرگ را مغتنم شمرد و ضمن حمد و سپاس پروردگار كه ما را زنده نگه داشت تا این روزهاى با عظمت و پر خیر و بركت را استقبال كنیم, باید سعى شود كه تمام لحظات آنرا با عبادت به سر ببریم. و اگر این توفیق الهى نصیب كسى شد, آنگاه در روز عید فطر از خداوند عیدى خواهد گرفت, عیدى مغفرت و رحمت و قبولى اعمال.
مبارك: خداوند این شب را با بركت و مبارك توصیف كرده است, زیرا در این شب نعمتها و روزى خود را بر بندگانش تا سال آینده مقرر و تقسیم مى نماید گذشته از این كه خود نزول قرآن بالاترین بركت و عمیقترین نعمت است و شاید یكى دیگر از دلایل بركت شب قدر این باشد كه خداوند در این شب دعاها را مستجاب مى گرداند.
این شب به قدرى بركت دارد كه تا طلوع فجر انسانها در سلام و سلامتى خواهند گذراند خداوند مى فرماید: ((سلام هى حتى مطلع الفجر)) پس هر لحظه اش را باید مغتنم شمرد و بیشتر استغفار و طلب آمرزش گناهان كرد شاید این سلام شامل حال ما نیز گردد آمین رب العالمین.
طبقه بندی: مذهبی، 
[ پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 ] [ 03:44 ب.ظ ] [ سید رضا فاطمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :