تدریس خصوصی ریاضی ابتدایی و متوسطه اول
 
نویسندگان
لینک های مفید
((یا ایها الذین آمنوا لا تتخذوا عدوى وعدوكم اولیإ تلقون الیهم بالموده و قد كفروا بما جإكم من الحق یخرجون الرسول و ایاكم ان تومنوا بالله ربكم ان كنتم خرجتم جهادا فى سبیلى و ابتغإ مرضاتى تسرون الیهم بالموده و انا اعلم بما اخفیتم و ما اعلنتم و من یفعله منكم فقد ضل سوإ السبیل)).
(سوره ممتحنه, آیه1)

((یا ایها الذین آمنوا لا تتخذوا عدوى وعدوكم اولیإ تلقون الیهم بالموده و قد كفروا بما جإكم من الحق یخرجون الرسول و ایاكم ان تومنوا بالله ربكم ان كنتم خرجتم جهادا فى سبیلى و ابتغإ مرضاتى تسرون الیهم بالموده و انا اعلم بما اخفیتم و ما اعلنتم و من یفعله منكم فقد ضل سوإ السبیل)).
(
سوره ممتحنه, آیه1)

اى كسانى كه به خدا ایمان آورده اید دشمن من و دشمن خودتان را به دوستى مگیرید. دوستى را با آنان در میان مى گذارید در حالى كه آنها به آن حقى كه براى شما رسیده (اسلام) كافر شده اند. پیامبر و شما را از وطنتان بیرون مى كنند زیرا به خدا و پروردگارتان ایمان مىآورید اگر شما به خاطر جهاد در راه من و براى بدست آوردن خوشنودى و رضایتم از وطن خارج شده اید آنان را دوست خود نپندارید و پنهانى به آنان اظهار محبت نكنید زیرا من از پنهان و آشكار شما آگاهم و هركه از شما آن كار را بكند بى گمان راه راست را گم كرده است.
هر چند شان نزول آیه حاطب بن بلتعه است كه محرمانه نامه محبت آمیز به كفار قریش فرستاد زیرا خانواده اش در مكه بود و خود به مدینه با رسول خدا هجرت كرده بود و كفار قریش با تماس محرمانه خود با خانواده حاطب مى خواستند از حركت و آهنگ جهاد پیامبر با خبر شوند و حاطب به خاطر حفظ جان زن و بچه اش یا به خاطر مسائل دیگر (كه معلوم نیست) نامه اى نوشت و به قریش خبر داد كه پیامبر قصد آمدن به مكه را دارد و آن نامه را به زنى به نام صفیه داد و آن زن نامه را در موهاى خود مخفى كرد (گویا مرز شدیدا از طرف مسلمانان كنترل مى شد) و جبرئیل امین فرود آمد و به پیامبر خبر داد و حضرت با فرستادن گروهى به سرپرستى امیرالمومنین (ع) نامه را از آن زن گرفت و سپس حاطب به معذرت خواهى افتاد.
این آیه بدان مناسبت نازل شده ولى خصوصیتى در آن دیده نمى شود بلكه بطور عام نوشته شده و براى هر زمانى مفید و كارساز است. بلكه این یك راه حل كلى و یك نظام سیاست خارجى قرآنى است كه باید مو به مو اجرا شود .
در این آیه شریفه, قرآن به شدت مومنین را از ایجاد پیوند دوستى و مودت با مشركین و كفارى كه سر جنگ با مسلمین دارند بر حذر مى دارد و آنها را از هر حركتى محرمانه یا آشكار كه منجر به دوستى و محبت با آن دشمنان خدا و رسول است هشدار مى دهد.
تلقون الیهم بالموده: القإ مودت یعنى اظهار مودت و اعلان آن به كفار و دشمنان خدا و مسلمانان.
بما جإكم من الحق: منظور از حق, دین مبین اسلام است.
مرضاه: معناى آن همان رضا و خوشنودى است.
خداوند مى فرماید اگر به خاطر رضاى خدا و جهاد در راه خدا از وطن خارج شدید دیگر دشمن خدا و خود را دوست مگیرید. میان این شرط و مشروط ملازمه است یعنى مگر ممكن است كسى خدا را دوست داشته باشد , با این حال دشمنش را دوست خود پندارد و با او رابطه سیاسى داشته باشد؟!
تسرون الیهم بالموده: یعنى محرمانه اظهار محبت با دشمن خدا مى كنید.
ممكن است روزى سیاست اقتضا كند كه صورت ظاهر به دشمن دشنام هم بدهیم , ناسزا هم بگوئیم, شعار هم علیه او بدهیم, تظاهرات هم بنمائیم ولى محرمانه و از پشت درهاى بسته به او خبر بدهیم كه ما با هم رفیق و دوستیم! این كار خیلى خطرناك و بزرگترین ضربه به كالبد انقلاب و كشور است. البته چنین كارى بحمد الله در كشور جمهورى اسلامى رخ نداده و رخ نخواهد داد و لى اگر گاهى برخى از مسوولین به چنین فكر غلطى بیفتند باید بدانند كه با این كار نه تنها تیشه به ریشه خود مى زنند بلكه بزرگترین خیانت را به كشور اسلامى روا مى دارند. جالب است كه در آیه دوم خداوند میفرماید: ((ان یثقفوكم یكونوا لكم اعدإ و یبسطوا ایدیهم الیكم و السنتهم بالسوء و ودوا لو تكفرون)) پس اگر كفار بر شما پیروز شوند از دشمنى خود دست برنمى دارند و دوستى شما با آنان سودى نخواهد داشت بلكه با دست و زبان به شما صدمه مى رسانند و شما را آزار مى دهند جز آنكه به دین آنان درآئید و از اسلام اعراض كنید.
این آیه چقدر روشن و جالب مسائل را توضیح مى دهد و سیاست اسلام را بیان میكند كه باید دولت اسلامى صادقانه برخورد كند و حتى اگر روزى به خاطر مصالح ملى ناچار به ایجاد نوعى رابطه بادشمن باشد آن را بر ملا نموده و اعلام كند نه آنكه پشت پرده دوستى نموده و صورت ظاهر دشمنى كند!
ضمنا این آیه شریفه به ما مى فهماند كه هرگز دشمن قسم خورده مسلمانان قصد ایجاد رابطه ندارد بلكه دشمنى آن پس از ایجاد رابطه بیشتر خواهد شد, زیرا مسلمانان را با آن كار به ذلت مى كشاند و آنگاه با دست و زبان و سلاح بر آنان مى تازد مگر آنكه اعلام نوكرى كنند. خداى رحمت كند امام خمینى را كه میفرمود: آمریكا رابطه نمى خواهد, آمریكا نوكر مى خواهد. راستى همین طور است.
كارگزاران و مسوولان محترم دقت نمایند كه آمریكاى جنایت كار بزرگترین دشمن خدا و ملت ایران , جز این چیزى نمى خواهد كه ایران اسلامى را به نوكرى خود وادارد . البته كور خوانده است و خیال باطلى در سر دارد زیرا این كشور كه با تاییدات امام زمان روحى فداه و با وجود رهبرى بیدار و هشیار و ملتى در صحنه و جان بر كف و مطیع ولایت فقیه ادامه زندگى در مسیر خط مستقیم امام خمینى مى دهد هرگز آرمان مقدسش را كه با خون ده ها هزار جوان به دست آمده و صدها هزار معلول و مجروح آن را رقم زده اند و با خون مقدس اینان نگاشته شده است با رابطه اى بى ارزش و پوچ با دشمنى خونخوار و غدار معامله نمى كند و با این آیات مقدس قرآن كه خط و راه را روشن كرده و جاى تاویل ندارد و با آن همه كلمات درربار امام امت قدس سره , هرگز براى ایجاد رابطه با دشمن خدا و دشمن امت اسلامى نمى شتابد و پیوسته مرگ در راه حق را ارزشمندتر از زندگى ذلت بار مى داند و همواره در صبح و شام نداى جاویدان سیدالشهدإ علیه السلام را تكرار مى كند و به دنیا اعلام مى دارد كه: ((هیهات منا الذله .. هیهات منا الذله.))
طبقه بندی: مذهبی، 
[ پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 ] [ 03:40 ب.ظ ] [ سید رضا فاطمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :