تدریس خصوصی ریاضی ابتدایی و متوسطه اول
 
نویسندگان
لینک های مفید
((ثم جعلناك على شریعه من الامر فاتبعها و لا تتبع إهوإ الذین لا یعلمون . انهم لن یغنوا عنك من الله شیئا و ان الظالمین بعضهم إولیإ بعض و الله ولى المتقین))
(سوره جاثیه - آیات18 و 19) 

دانستنى هایى از قرآن
((
ثم جعلناك على شریعه من الامر فاتبعها و لا تتبع إهوإ الذین لا یعلمون . انهم لن یغنوا عنك من الله شیئا و ان الظالمین بعضهم إولیإ بعض و الله ولى المتقین))
(
سوره جاثیه - آیات18 و 19)

پس از انبیإ و پیامبران گذشته ( سپس نوبت به تو رسید , ما تو را هم بر شریعتى كامل از امر دین واقف ساختیم , پس همان را پیروى كن نه هواهاى كسانى را كه علم ندارند , چرا كه آن مردم هرگز تو را از اراده خدا بى نیاز نكنند و ستمكاران جهان به نفع خود در ظلم و ستم دوستدار یكدیگرند و خدا تقواپیشگان را سرپرستى مى كند و ولى و یار آنان است .

فاتبعها : از اینكه در این خطاب به رسول خدا امر مى كند كه از شریعت پیروى كن , معلوم مى شود خود رسول خدا نیز با امت در پیروى و اتباع احكام شریك است .
شریعه : راهى است كه آدم را به لب آب مى رساند . و اطلاق مى شود بر هر راهى كه انسان را به مقصد برساند . شریعه یك بار در قرآن آمده است و به معناى دین اسلام مى باشد.
امر: بمعناى دین است. از این آیه استفاده مى شود كه پیامبر مانند سایر افراد امت مكلف به دستورات دین بوده است و مطلب دیگر آنكه هر حكم و عملى كه مستند به وحى نباشد و به نحوى منتهى به وحى نشود چیزى جز هواى نفسانى نیست و نمى توان آن را علم نامید هر چند از زرق و برق بسیارى برخوردار باشد. یعنى دو راه بیشتر در پیش نداریم یا راه پیامبران و یا راه جاهلان و نادانان, پس اگر كسى پشت به وحى كند و از پیام رسولان خدا نافرمانى نماید , قطعا راه جاهلان را در پیش گرفته و به بیراهه مى رود و آنگونه كه در تاریخ دیده شده و ما نیز مشاهده مى كنیم پیوسته پیروان هوا و هوس باهم هم آوازند و یكدیگر را دوست مى دارند ولى اگر كسى پیرو راه دین باشد و خط شریعت را دنبال كند با او در ستیزند و مبارزه مى كنند و این مبارزه میان پیروان راه حق و راه باطل از دیرباز در تاریخ بشریت وجود داشته است و همواره پیروان حق اندك بوده اند و اتباع باطل بسیار.
امیر المومنین علیه السلام مى فرماید: ((لا تستوحشوا فى طریق الهدى لقله إهله)) در راه حق از كمبود راهیان حق وحشت نكنید زیرا همیشه كم بوده اند ولى آنگونه كه از قرآن استفاده مى شود , پیروزى از آن حق است ((و العاقبه للمتقین)) اما باید صبر كرد و در این راه پر پیچ و خم تحمل رنجها و مصیبتها و بلاها را نمود تا سرانجام به مقصد و مقصود نزدیك شد.
((
ان الظالمین بعضهم اولیإ بعض)) همه ستمگران از یك قماشند و باهم براى براندازى دین حق كمك مى كنند ولى گمان نكن - اى رسول خدا- كه تو و یارانت با اینكه اندك هستید, یار و یاورى ندارید و آنان بر شما چیره و غالب مى شوند و همانا یار شما خداست.
((
و الله ولى المتقین)) خداوند یاور پرهیزكاران است. هر چند دشمنان به ظاهر داراى جمعیت فراوانند و قدرت و مال زیادى دارند و یا مثلا ابزارهاى جنگى و تسلیحاتى بسیار پیشرفته دارند ولى قطعا دربرابر قدرت خدا ناچیز و بى ارزشند.
لازم به یاداوریست كه نباید قدرت دشمن را نادیده گرفت بلكه باید مسلمانان در حد توان و طبق دستور خدا ((و إعدوا لهم ماستطعتم من قوه و من رباط الخیل)) ابزار جنگى را براى مقابله با دشمنان و دفاع از حق خویش آماده و مهیا سازند ولى سرانجام پیروزى از آن تقوا پیشگان است هرچند طرف مقابل از پول و ابزار جنگى و عدد و عده بیشترى برخوردار باشد.
به هر حال آنچه از این آیه شریفه استفاده مى كنم , دو مطلب بسیار مهم و سرنوشت ساز و حساس است : اول - هر حكم و قانونى باید منطبق با شریعت و آئین مقدس اسلام باشد , و گرنه بى ارزش است . و انطباق قوانین با احكام وظیفه مجتهدین و مقامات بالاى علمى است . پس هركس نمى تواند اسلام شناس باشد و مردم را طبق هواى نفس خویش مثلا به سوى اسلام سوق دهد , اسلامى كه اسلام شناسان غیر واقعى ارائه مى دهند اسلام غیر واقعى است . محال است فردى عمر خود را در دانشگاه هاى فرانسه و یا آمریكا گذرانده باشد و از اسلام الفبائى بیشترى نداند , ولى با لفاظى و سرهم بندى مطالب بشود اسلام شناس! و اما آن عالمى كه عمرش را در مطالعه كتب فقهى و اصولى گذرانده و سر و كارش با قرآن و سنت است , مرتجع بخوانیم و او را واپس گرا بدانیم , واپس گرائى فقط در دورى از شریعت و دنبال كردن اهواى نفس اماره است به نام آئین !
دوم: دشمنان دین كه همیشه براى مقابله با دین و آئین حق با هم همبستگى دارند و آماده هجوم اند , تا خدا نخواسته باشد هرگز به هواى نفس خود نمى رسند و كارى را از پیش نمى برند و قطعا خداوند یاور پرهیزكاران و مومنان متعهد است , پس براى اینكه در دنیا و آخرت پیروز و روسفید شویم چاره اى جز تقوا نداریم , باید با تقوا پیش برد كه سعادت دنیا و آخرت در تقواست و بس . خداوندا ما را توفیق ده تا لباس تقوا را براى همیشه در بر كنیم و پارسا گردیم . آمین رب العالمین
طبقه بندی: مذهبی، 
[ پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 ] [ 03:39 ب.ظ ] [ سید رضا فاطمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :