تدریس خصوصی ریاضی ابتدایی و متوسطه اول
 
نویسندگان
لینک های مفید

صلاه: صلاه در اصل به معناى انعطاف است و صلاه خدا بر پیامبرش به معناى انعطاف او قرین رحمتش به پیامبر است و چون در اینجا صلاه مقید نیست لذا انعطاف كامل و مطلق خداوند را نسبت به پیامبرش مى رساند.ملاحظه مى كنید, قبل از اینكه خداوند از مومنین بخواهد كه بر پیامبرش درود بفرستند, خود و فرشتگانش بر او درود و صلوات مى فرستند و صلوات مومنین نیز انعطاف آنها بوسیله درخواست رحمت براى آن حضرت است.

« ان الله و ملائكته یصلون على النبى یا ایها الذین آمنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما»(سوره احزاب ـ آیه 56)

همانا خدا و فرشتگانش بر پیامبر درود مى فرستند, پس شما اى مومنان بر او صلوات بفرستید و سلام گوئید (تسلیم فرمانش باشید)

صلاه: صلاه در اصل به معناى انعطاف است و صلاه خدا بر پیامبرش به معناى انعطاف او قرین رحمتش به پیامبر است و چون در اینجا صلاه مقید نیست لذا انعطاف كامل و مطلق خداوند را نسبت به پیامبرش مى رساند.ملاحظه مى كنید, قبل از اینكه خداوند از مومنین بخواهد كه بر پیامبرش درود بفرستند, خود و فرشتگانش بر او درود و صلوات مى فرستند و صلوات مومنین نیز انعطاف آنها بوسیله درخواست رحمت براى آن حضرت است.


صافى از على بن ابراهیم قمى نقل مى كند كه: صلوات خدا بر پیامبر, پاك كردن آن حضرت و ستودن اوست و از سوى مردم دعا كردن و طلب رحمت براى اوست و اقرار نمودن به فضل و مقام والایش و تصدیق فرمانش و اطاعت بى چون و چرا از اوامرش و اجتناب و دورى جستن از نواهیش. و سلام بر او یعنى تسلیم به ولایت و هرچه او آورده است

و همانا این درود فرستادن خداوند بر پیامبرش به مراتب بالاتر و فضیلتش افزونتر است از شرافت آدم كه ملائك را فرمان به سجده اش داد, زیرا در آنجا خداوند نمى تواند شریك آنان در آن فعل باشد ولى در اینجا خداوند همراه فرشتگان و تمام مومنان بر پیامبر صلوات و درود مى فرستند.

عقل دوراندیش مى داند كه تشریفى چنین هیچ دین پرور ندید و هیچ پیغمبر نیافت.
این چه عظمت و چه مقامى است كه خداوند, خود, قبل از ملائكه و بندگانش بر این انسان كامل صلوات فرستد و آنگاه تمام فرشتگان و مردم را دستور اكید دهد كه بر او صلوات بفرستید و سلام و تعظیم كنید و در برابر فرمانش گردن نهید.

آرى! او یك انسان عادى نیست هرچند از میان شما مردم برخاسته. از یاد نبرید كه خداوند تمام جهان هستى را به خاطر وجود مقدسش آفریده است كه در حدیث قدسى خطاب به این معبود والایش فرماید: «لولاك لما خلقت الافلاك»

یصلون: چرا واژه ((یصلون)) آورده است؟ این كلمه, مضارع است و معناى پیوستن دارد, معلوم مى شود همواره خدا و فرشتگان بر او درود و رحمت مى فرستند.

سلموا: سلموا ممكن است به دو معنى بیاید: اول ـ تسلیم در برابر فرمان ها و اوامر پیامبر چنانكه در آیه اى دیگر فرموده است: ((ثم لا یجدوا فى انفسهم حرجا مما قضیت و یسلموا تسلیما)) ـ و آنگاه مومنان از قضاوت و داورى تو هرگز در دل خود ناراحت نشوند و كاملا تسلیم فرمانت باشند.

امام صادق علیه السلام در پاسخ ابو بصیر كه پرسید معناى تسلیم در این آیه چیست, مى فرماید«هوالتسلیم له فى الامور» یعنى كاملا در برابر او سر تسلیم فرود آورند و اطاعتش كنند.
دوم ـ به معناى سلام فرستادن بر پیامبر و گفتن ((السلام علیك)) به آن حضرت است كه معنایش دعا براى سلامتى او در پیشگاه رب الارباب است.

ابوحمزه ثمالى از كعب بن عجره ـ كه یكى از اصحاب رسول الله(ص) است ـ نقل مى كند كه: ((لما نزلت هذه الایه قلنا یا رسول الله هذا السلام علیك قد عرفناه, فكیف الصلاه علیك؟)) سلام بر تو را فهمیدیم, چگونه بر تو صلوات بفرستیم؟ فرمود: بگوئید: ((اللهم صل على محمد و آل محمد كما صلیت على ابراهیم و آل ابراهیم انك حمید مجید و بارك على محمد و آل محمد كما باركت على ابراهیم و آل ابراهیم انك حمید مجید))
البته ممكن است هر دو معناى سلام مورد نظر باشد كه ضمنا هر دو بازگشتشان به یك معنى است زیرا كسى كه به آن حضرت با خلوص سلام مى كند و از خداوند براى آن حضرت درخواست سلامتى مى كند, قطعا به او عشق مى ورزد و او را واجب الاطاعه مى داند و از او اطاعت مى كند چه عاشق پیوسته پیرو معشوق است.
ابن حجر در كتاب صواعقش نقل مى كند كه پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: ((لا تصلوا على الصلاه البترإ)) ـ بر من صلوات ناقص نفرستید. عرض كردند: صلوات ناقص چیست؟ فرمود: تقولون اللهم صل على محمد و تمسكون بل قولوا اللهم صل على محمد و آل محمد: اینكه تنها بگوئید صلوات بر محمد و ساكت شوید و ادامه ندهید, بلكه باید بگوئید: اللهم صل على محمد و آل محمد.
عایشه از رسول اكرم صلى الله علیه و آله وسلم نقل مى كند كه فرمود: ((لا یقبل صلاه الا بطهور و بالصلاه على)) نمازى پذیرفته نمى شود جز با طهارت و با درود فرستادن بر من. و لذا در تشهد و سلام نماز, نه تنها شیعیان بلكه عموم اهل سنت نیز بر پیامبر و آلش صلوات مى فرستند هرچند برخى مانند ابو حنیفه آن را سنت دانسته و واجب نمى داند ولى قطعا شافعى آن را در نماز واجب و فرض مى داند چه خود در بیت شعر معروفش مى گوید:
اى اهل بیت پیامبر! محبت شما از سوى خداوند در قرآن واجب عظیم شده و در عظمت مقام شما همین بس كه هر كس در نماز واجب یومیه اش بر شما صلوات نفرستد, نمازش باطل خواهد بود.
به امید اینكه با خلوص بر آن حضرت و اهل بیت گرامش صلوات بفرستیم تا شاید ما نیز كفه اعمالمان در روز رستاخیز سنگین شود و به شفاعت حضرتش نائل آئیم
طبقه بندی: مذهبی، 
[ پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 ] [ 03:34 ب.ظ ] [ سید رضا فاطمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :