تدریس خصوصی ریاضی ابتدایی و متوسطه اول
 
نویسندگان
لینک های مفید
ابوعبدالله محمد بن نعمان حارثى بغدادى، معروف به شیخ مفید، در سال 336 ه . ق، در عكبراى بغداد متولد شد. پدر بزرگوارش در شهر واسط به تعلیم و تعلم و تدریس مشغول بود؛ به همین دلیل شیخ مفید معروف به ابن معلم گردید.

ابوعبدالله محمد بن نعمان حارثى بغدادى، معروف به شیخ مفید، در سال 336 ه . ق، در عكبراى بغداد متولد شد. پدر بزرگوارش در شهر واسط به تعلیم و تعلم و تدریس مشغول بود؛ به همین دلیل شیخ مفید معروف به ابن معلم گردید.
هنگامى كه سن طفولیت را پشت سر گذاشت و در خواندن و نوشتن مهارت پیدا كرد، پدرش او را به بغداد كه مهد علم بود، فرستاد. او به سرعت در مجلس درس شیخ ابى عبدالله الحسین بن على شركت كرد و نیز از محضر درس ابى یاسر در علم كلام و عقاید بهره جست. در اثناى درس ابو یاسر بود كه استاد به او پیشنهاد كرد در مجلس درس متكلم بزرگ «على بن عیسى الرمانى المعتزلى» شركت نماید و او فوراً به این كار اقدام نمود. او فقه را نزد «جعفر بن محمد بن قولویه» فرا گرفت.

از دیگر استادان او مى‏توان به «محمد بن عمران مرزبانى»، «ابن حمزه طبرى»، «شیخ صدوق»، «صفوان»، «ابن داود قمى» اشاره كرد.(1)

صحیفه‏هاى سبز

دفتر زندگى معلم امت، شیخ مفید، صحیفه‏اى سپید و نورانى است كه دستخط مبارك سلاله یاسین حضرت بقیةالله الاعظم (ارواح العالمین له الفداء) در آن به چشم مى‏خورد. اول بار در سال 416 ه . ق، نامه‏اى از جانب حضرت براى شیخ فرستاده شد، به این مضمون: «للاخ السّدید و الولىّ الرشید الشیخ المفید...»(2)
و در نامه‏اى دیگر حضرت، شیخ مفید را «یارى كننده حق و دعوت كننده به سوى حق» خوانده و او را مفتخر به این القاب مى‏نماید.

خواب عجیب‏

نقل مى‏كنند، مقام معنوى شیخ مفید در حدّى بود كه در خواب افتخار دیدار دخت رسول الله (صلى‏الله‏علیه‏وآله) را یافت. وى در خواب دید كه حضرت زهرا (علیهاالسلام) عزیزان خود امام حسن و امام حسین (علیهم‏السلام) را نزد او آورد و خطاب به شیخ فرمود: اى شیخ به این دو فقه بیاموز.
شیخ حیرت زده از خواب برخاست و مدتى را در تحیر گذراند، تا آن كه خوابش تعبیر گردید و مادر سید مرتضى و سید رضى را دید كه دست فرزندان خود را گرفته و به نزد شیخ آمده و مى‏گوید: اى شیخ به این دو فقه بیاموز و بدین سان شاگردان معروف ایشان «الشریف الرضى، محمد بن الحسین» و «الشریف المرتضى على بن الحسین» در مجلس درس او حضور یافتند.

اختلاف در مسأله فقهى‏

«آن گاه كه در مسأله‏اى فقهى بین استاد و شاگرد، شیخ مفید و سید مرتضى، اختلاف نظر پیش آمد و با بحث و ارائه دلیل مشكل حل نشد، هر دو راضى به قضاوت امام امیرالمؤمنین على (علیه‏السلام) شدند. مسأله را بر كاغذى نوشته و بالاى ضریح مقدّس حضرت گذاردند. صبح روز بعد كه كاغذ را برداشتند، دستخطى مزیّن به چنین نوشته‏اى دیدند: «انت شیخى و معتمدى و الحقّ مع ولدى علم الهدى»
(
اى شیخ) تو مورد اطمینان من هستى و (لكن در این مسأله) حق با فرزندم (سید مرتضى)، علم الهدى است.»(3)
شخصیت معنوى و مقام علمى او در آن حد اعلى بود كه بزرگان شیعه و سنى لب به ثناى او گشودند و او را فقیه، عادل، تیزهوش، مؤلفى زبردست، پاسدار علم، فروتن و نابغه عراق، نادره آفاق و... خواندند.

اعیان الشیعه خصوصیات وى را چنین برمى‏شمرد:
«
كثیر الصدقات، عظیم الخشوع، كثیر الصلاة و الصوم، حسن اللباس، كثیر التقشف و التخشع و الاكباب على طلب العلم، ما كان ینام فى اللیل الا هجعة ثم فى قیام الصلاة و...»(4)

آثار

بزرگان شیعه آثار بسیارى را از این عالم متعهد و فرزانه اندیشمند، برمى‏شمرند؛ به طورى كه اعیان الشیعه، 195 اثر از آثار او را نام مى‏برد،(5) لیكن در این جا به ذكر برخى از آثار ارزشمند این فقیه فرزانه بسنده مى‏كنیم:
1-
المقنعه فى الفقه‏
2-
الاركان فى دعائم الدین‏
3-
الایضاح فى الامامة
4-
الافصاح فى الامة
5-
الارشاد
6-
العیون و المحاسن‏
7-
الردّ على الجاحظ و العثمانیه‏
8-
نقض المروانیة
9-
نقض فضیلة المعتزلة
10-
المسائل الصاغانیة
11-
مسائل النضم‏
12-
مختصر فى الغیبة
و...

غروب غم انگیز

سال 413 ه . ق، خورشید وجود پر فروغ شیخ مفید به خاموشى گرایید و شیعیان از پرتو افكارش محروم شدند.
شاگرد بزرگوارش، سید مرتضى، در میدان اشنان بغداد بر پیكر پاكش نماز گزارد و به خاك سپرد. سپس به حرم كاظمین (علیهم‏السلام) منتقل و در مقبره قریش، در پایین پاى امام جواد (علیه‏السلام) و در كنار استادش، ابوالقاسم جعفر بن محمد بن قولویه قمى، مدفون گردید.(6)
روح پرفتوحش قرین رحمت الهى باد.

پى‏نوشت‏ها:
1) ر.ك: اعیان الشیعه، ج 9، ص 420.
2)
گلشن ابرار، ج 1، ص 55.
3)
گلشن ابرار، ج 1، ص 56.
4)
اعیان الشیعه، ج 9، ص 422.
5)
اعیان الشیعه، ج 9، ص 422 و 423.
6)
ر.ك: اعیان الشیعه، ج 9، ص 420.

 
طبقه بندی: مذهبی، 
[ جمعه 9 بهمن 1394 ] [ 12:07 ق.ظ ] [ سید رضا فاطمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :